Błękit tafli wody a w nim odbijające się białe obłoki lub zieleń przybrzeżnej roślinności…


Błękit tafli wody a w nim odbijające się białe obłoki lub zieleń przybrzeżnej roślinności… To widok, który znają wszyscy, którzy w letni bezwietrzny wieczór wybrali się na spacer nad jedno z pałuckich jezior. Chyba, że wieje – wówczas na części akwenów już tak spokojnie nie jest.

Ile jest jezior na Pałukach?
Jedni mówię, że to kraina 130 jezior. Inni upierają się, że jest ich 150. Policzyć łatwo te nazwane, wymieniane w wykazach, ale obok nich wiele jest oczek wodnych ukrytych gdzieś wśród lasów. To one sprawiają, że te liczby są tak mało precyzyjne. Wiemy na pewno, że na terenie powiatu żnińskiego jest 49 jezior z oficjalną nazwą. Ile dokładnie jest tych bez nazwy chyba nikt tak dokładnie nie wie.Na spokojnie
Kajak, rowerek wodny, sup… a może dzień na plaży lub spacer wzdłuż brzegu? Możliwości jest wiele. Zagospodarowane plaże funkcjonują na terenie ośrodków wypoczynkowych lub też jako otwarte przestrzenie administrowane przez samorządy (np. Port Żnin, Laskowo). Na większości z nich dostępne są wypożyczalnie sprzętu wodnego.Warto tu wspomnieć również o rzece Noteć. W Barcinie i Łabiszynie funkcjonują wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz rowerów. Dzięki temu trasę pomiędzy miastami możemy w jednym kierunku pokonać wodą, a wrócić już lądem.

Z energią
Są też miejsca , gdzie zjeżdżają miłośnicy bardzo konkretnych form rekreacji. Świat spod tafli wody oglądać można w Centrum Nurkowym Piechcin. Funkcjonuje ono w dawnym wyrobisku po kamieniu wapiennym. Sceneria wprost z chorwackich wybrzeży ????Na Jeziorze Żnińskim Dużym królują sporty, które wykorzystują siłę wiatru. Położenie jeziora sprawia, że wiatry są tu znacznie silniejsze niż na innych akwenach. Dlatego często spotkać można tutaj miłośników windsurfingu, kitesurfingu a czasami również żeglarstwa. W tym roku działalność rozpoczęła wypożyczalnia sprzętu TopKite Fabryka Aktywności. Działa na terenie Cukrowni Żnin.Sporo w regionie też żaglówek, skuterów i motorówek.
Są warunki, ale w przypadku niektórych aktywności trzeba zabrać sprzęt ze sobą.


Ograniczenia
Korzystanie z jednostek pływających napędzanych silnikiem spalinowym na śródlądowych wodach powierzchniowych powiatu żnińskiego reguluje Uchwała Rady Powiatu w Żninie. Przed wypłynięciem na wody prosimy o zapoznanie się z jej treścią.Przeczytaj również:
Tak blisko >>>
Moc atrakcji >>>
Z dala od zgiełku miast >>>
Z perspektywy roweru >>>