Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

523031481

Szlak Kolei Wąskotorowej

 

 

 

Kolejką wąskotorową przez Pałuki

Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa


Charakterystycznym dla regionu i niezwykle atrakcyjnym sposobem na poznanie największych atrakcji turystycznych jest podróż składem kolejki wąskotorowej. Kołysanie, stukot kół i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że przejazd nią jest niewątpliwą atrakcją zarówno dla najmłodszych jak i starszych wielbicieli kolei. Trasa przejazdu prowadzi ze Żnina do Wenecji, Biskupina i Gąsawy (12 km).

Naszą wyprawę rozpoczynamy w Żninie, gdzie znajduje się stacja początkowa Żnińskiej Kolei Powiatowej (Żnin, ul. Potockiego 4). Wsiadamy do jednego z kolorowych wagoników i ruszamy w drogę. Podróżując do Wenecji obserwujemy z okien typowe pałuckie krajobrazy – malownicze pola, pagórki, torfowiska.

Po raz pierwszy kolejka zatrzymuje się przy ośrodku wypoczynkowym położonym nad Jeziorem Weneckim. Zbiornik ten jest miejscem letniego wypoczynku, plażowania i spędzania aktywnie czasu na wodzie.

Nasza podróż zmierza jednak do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, dlatego ruszamy w dalszą podróż.

Kolejny przystanek to Wenecja Dolna. Pociąg zatrzymuje się bezpośrednio przy wspomnianym już Muzeum. Po przeciwnej stronie torów można zobaczyć ruiny zamku Diabła Weneckiego. Będąc tutaj warto też nawiedzić, stojący w pobliżu, neogotycki kościół pw. Narodzenia NMP. Na przykościelnym cmentarzu pochowany został odkrywca Biskupina – Walenty Szwajcer.

Po zapoznaniu się z atrakcjami Wenecji wyruszamy kolejką w dalszą drogę. Jedziemy wzdłuż brzegu Jeziora Biskupińskiego. Po pewnym czasie, z okien kolejki, wyłania nam się ciekawy widok na rekonstrukcje słynnej osady położonej na półwyspie. Docieramy do Biskupina. Wysiadamy z pociągu i widzimy przed sobą kasy biletowe tutejszego Muzeum.

Wzbogaceni o wiedzę i nowe doświadczenia wynikające z wizyty w biskupińskim muzeum, wsiadamy ponownie do kolejki i udajemy się w dalszą podróż. Trasa prowadzi do Gąsawy, gdzie każdy turysta koniecznie powinien odwiedzić piękny drewniany kościół pw. św. Mikołaja (unikat na skalę europejską), dlatego też wysiadamy z pociągu i udajemy się w kierunku rynku.

Do Żnina wrócić możemy oczywiście kolejką wąskotorową.

Na co dzień skład ciągną lokomotywy spalinowe, jednak dość często na tory wyrusza parowóz Px38 zwany Leonem.

 

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kontakt

Informacja Turystyczna
Plac Wolności 20, 88-400 Żnin
tel. 52 303 14 81, 690 075 041
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mapa dojazdu

Scroll to top