Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

523031481

Szlak PiastowskiW samym sercu MAIOR POLONIA – Wielkiej Polski położony jest unikatowy szlak turystyczny nazywany Szlakiem Piastowskim. Wśród setki innych szlaków ten jest wyjątkowy. O jego niepowtarzalności świadczą zabytki kultury materialnej nagromadzone wzdłuż jego przebiegu. Zabytki od powstania polskiej państwowości aż po czasy współczesne…
Turystyczna trasa znana pod nazwą Szlak Piastowski jest najstarszą tego typu trasą w Polsce. Przebiega przez teren historycznej Wielkopolski, części Kujaw i Pałuk. Łączy najważniejsze obiekty i zabytki związane z początkami państwa polskiego. Nazwa szlaku pochodzi od Piastów – rodu władającego tymi ziemiami w okresie wczesnośredniowiecznym, kiedy zapoczątkowane zostały dążenia do zjednoczenia ziem polskich. Wzdłuż szlaku znajdują się liczne pomniki przeszłości, które są pamiątką po tamtych czasach. Dlatego wycieczka Szlakiem Piastowskim to powrót do miejsc, gdzie rodziła się polska państwowość. O niepowtarzalności szlaku świadczy również fakt, że wzdłuż jego przebiegu nagromadzone są zabytki z różnych wieków – od powstania polskiej państwowości, aż po czasy współczesne.
Szlak powstał w związku z obchodami jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego. Podstawą stworzenia trasy wycieczkowej była wiedza historyczna i świadomość, że to właśnie na tych terenach powstawały zręby państwowości polskiej. Jednak turystów przyciągają również walory przyrodnicze – urozmaicony krajobraz, bogactwo flory i fauny oraz liczne zbiorniki wodne. Szlak Piastowski przebiega przez dwa pojezierza – poznańskie i gnieźnieńskie z ponad tysiącem jezior, głównie rynnowych. Największe z nich to oczywiście legendarne Jezioro Gopło w Kruszwicy (niegdyś nazywane Morzem Polaków). Na szlaku powstały także parki krajobrazowe: Puszcza Zielonka, Park Krajobrazowy Promno, Lednicki Park Krajobrazowy, Powidzki Park Krajobrazowy oraz Nadgoplański Park Krajobrazowy. Szlak Piastowski to jedna z najciekawszych i najliczniej odwiedzanych tras historyczno – krajoznawczych w Polsce. Szlak Piastowski funkcjonuje głównie jako trasa wycieczek autokarowych lub samochodowych. Przebiega przez teren dzisiejszego województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Składają się na niego dwie trasy:

  • wschód - zachód (Lubiń – Poznań – Pobiedziska – Ostrów Lednicki – Gniezno – Trzemeszno – Mogilno – Strzelno – Inowrocław – Kościelec – Pakość – Gniewkowo – Kruszwica – Radziejów – Płowce – Brześć Kujawski – Włocławek – Kowal)

  • północ - południe (Wągrowiec – Łekno – Tarnowo Pałuckie – ŻninWenecjaBiskupinGąsawa i Marcinkowo Górne – Gniezno – Kłecko – Grzybowo – Giecz – Pyzdry – Ląd nad Wartą – Konin – Kalisz)Więcej informacji: www.szlakpiastowski.pl

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kontakt

Informacja Turystyczna
Plac Wolności 20, 88-400 Żnin
tel. 52 303 14 81, 690 075 041
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mapa dojazdu

Scroll to top