Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

523031481

wtorek, grudzień 18, 2018

O regioniePałuki
– niewielka kraina na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Krajny. Region o długiej historii, który od wieków czaruje swoim krajobrazem odbijającym się w tafli 130 jezior…

Pałuki to region niewielki. Choć obejmuje obszar o powierzchni zaledwie 2.000 km2, jest bardzo zróżnicowany. Polodowcową wysoczyznę urozmaicają liczne pagórki, które nadają jej charakterystyczny falisty krajobraz. Całość przecinają głęboko wcięte rynny, których największe zagłębienia wypełnia woda. Błękit jezior kontrastuje z zielenią otaczających je lasów, łąk i torfowisk przeplatających się z polami uprawnymi.

Pałuki to region nietuzinkowy, pełen urokliwych miejsc zaskakujących swoistą atmosferą i bardzo ważny region turystyczny południowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego (zachodnia część Pałuk leży w województwie wielkopolskim). Zachwyca tutaj również przyroda. Cuda tutejszej natury chronione są w kilku rezerwatach i obszarach chronionego krajobrazu. Szereg wiekowych drzew uznano za pomniki przyrody.

Dla kulturowego krajobrazu Pałuk znamienne są dworki i pałace oraz wieże kościołów (część ziem już w XII w. stanowiła własność arcybiskupów gnieźnieńskich). Na przestrzeni wieków powstało tutaj wiele miejscowości. Z tych większych warto wymienić: Barcin, Janowiec Wielkopolski, Kcynię, Łabiszyn, Szubin, Wągrowiec i Żnin. Życie tu płynie własnym tempem, a każde z nich ma swój klimat i długą historię.

Pałuki to region typowo rolniczy. Miejscowa ludność od pokoleń zajmowała się głównie uprawą roli i hodowlą zwierząt. Duża liczba jezior spowodowała, że mieszkańcy często trudnili się rybołówstwem. Do dzisiaj pałuckie jeziora bogate są w różne gatunki ryb. Chętnie korzystają z tego wędkarze.

Granice Pałuk, jako regionu historyczno-etnograficznego, mają w przeważającej części charakter naturalny. Dlatego też ich przebieg na przestrzeni wieków oraz w ujęciach różnych autorów ulegał tylko stosunkowo niewielkim zmianom. Obszar Pałuk wyznacza rzeka Noteć, która na północy stanowi granicę z Krajną, a na wschodzie – z Kujawami. Od południa i częściowo od zachodu granica opiera się o rzekę Wełnę, za którą leży już Wielkopolska. Między Margoninem a Chodzieżą biegnie pas wyznaczający zachodnią strefę regionu, w jego północnej części. Południowa granica z Wielkopolską jest płynna i trudna do wykreślenia.

Obecnie Pałuki znajdują się w granicach administracyjnych 6 powiatów (żnińskiego, nakielskiego, gnieźnieńskiego, wągrowieckiego, chodzieskiego i mogileńskiego), na terenie 2 województw: kujawsko – pomorskiego oraz wielkopolskiego.

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt

Informacja Turystyczna
Plac Wolności 20, 88-400 Żnin
tel. 52 303 14 81, 690 075 041
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mapa dojazdu

Scroll to top