Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

523031481

wtorek, grudzień 18, 2018

Podstawowe informacje

 

 

 

Powiat Żniński to bardzo atrakcyjna, pełna urokliwych zakątków część województwa kujawsko-pomorskiego. Położony jest w jego południowo-zachodniej części. Przez jego teren przebiega Szlak Piastowski. Powiat tworzą cztery gminy miejsko-wiejskie (Barcin, Janowiec Wlkp., Łabiszyn, Żnin) i dwie gminy wiejskie (Gąsawa, Rogowo), które wśród licznych lasów i jezior tworzą swoistą enklawę turystyczną, kulturową i przyrodniczą. Powiat Żniński w całości leży w granicach regionu historyczno-etnograficznego zwanego Pałukami. Nazwa Pałuki najprawdopodobniej wzięła się od ukształtowania terenu i oznacza pofalowaną, pałąkowatą ziemię z pagórkami otoczonymi łąkami zajmującymi doliny jeziorne i rzeczne. Kraina ta zajmuje północno-wschodnią część Wielkopolski. Wyróżnia ją przede wszystkim folklor, który to dziś jest kontynuacją ludowych tradycji malarsko-rzeźbiarskich, zdobnictwa wnętrz, bogatego haftu, folkloru muzycznego, plecionkarstwa, garncarstwa i kowalstwa.Powiat Żniński to urokliwy krajobraz z licznymi wzniesieniami, rynnami, zwartymi kompleksami leśnymi i jeziorami. Na terenie powiatu jest około 50 jezior. Na terenie czterech rezerwatów przyrody oraz trzech obszarów chronionego krajobrazu można doświadczyć niesamowitych przygód wśród dzikiej natury. W dolinach rzeki Gąsawki, Wełny i Noteci występują ciągi jezior rynnowych objętych obszarami chronionego krajobrazu. Należą do nich: Ciąg Jezior Żnińskich, Ciąg Jezior Żędowskich oraz Ciąg Jezior Rogowskich, które wraz z kompleksami leśnymi są ostoją wielu gatunków roślin i zwierząt. Wszystkie walory przyrodnicze Ziemi Żnińskiej można poznać na znakowanych szlakach turystycznych, podczas spływów kajakowych, wypraw rowerowych i pieszych wędrówek. Są one niewątpliwą atrakcją dla osób zainteresowanych spędzeniem czasu w bliskości z naturą, spacerowaniem wokół śródleśnych jezior, zbieraniem grzybów, podglądaniem zwierząt.

Powiat Żniński to liczne zabytki i atrakcje turystyczne położone w promieniu ok. 15 km od serca Pałuk – Żnina. Wśród nich są: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji z pobliskimi ruinami XIV-wiecznego zamku Diabła Weneckiego, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie z XV-wieczną gotycką wieżą ratuszową, Pałac Lubostroń, kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie, Żnińska Kolej Powiatowa, której trasa prowadzi ze Żnina przez Wenecję i Biskupin do Gąsawy, miasteczko westernowe Silverado City w Bożejewiczkach oraz Rodzinny Park Rozrywki „Zaurolandia” w Rogowie. Warto wspomnieć również o pomniku Leszka Białego w Marcinkowie Górnym.

Powiat Żniński to niezliczone zespoły dworskie i pałacowo-parkowe na czele z uznawanym za perłę polskiego klasycyzmu Pałacem Lubostroń wraz z otaczającym go 40-hektarowym parkiem. Ciekawym zabytkiem jest neogotycki pałac w Kołdrąbiu oraz eklektyczny pałac w Uścikowie z końca XIX w. W Grochowiskach Szlacheckich znajduje się dworek z końca XVIII w. zbudowany w stylu klasycystycznym otoczony przez park krajobrazowy z XIX w. Warto też zobaczyć Dwór Marzeń w Sielcu, który był własnością twórcy Marynarki Wojennej II RP - admirała Józefa Unruga. Ponadto na terenie Powiatu Żnińskiego znajduje się szereg dworów, pałaców jak chociażby te w: Cerekwicy, Łabiszynie, Marcinkowie Dolnym i Górnym, Reczu, Słębowie, Sobiejuchach oraz w Tonowie.

Powiat Żniński to bardzo zróżnicowana baza noclegowa, która daje gwarancję spełnienia różnorodnych oczekiwań odwiedzających region Gości. Liczne ośrodki wypoczynkowe na terenie Powiatu Żnińskiego, malowniczo położone nad jeziorami i często zagubione wśród lasów, są doskonałym miejscem odpoczynku dla osób spragnionych kontaktu z naturą. Godnymi polecenia są również cieszące się stale rosnącą popularnością gospodarstwa agroturystyczne. Położone na uboczu, oferują usługi na wysokim poziomie i ciekawą ofertę spędzenia wolnego czasu jak chociażby możliwość korzystania ze sprzętu wodnego, spotkania z archeologią w ramach zajęć dydaktycznych, obozy rekreacyjno-jeździeckie, rajdy konne. Wielbicielom stylowych rezydencji polecamy noclegi w miejscowych pałacach w: Lubostroniu, Uścikowie, Sielcu czy Grochowiskach Szlacheckich.

 

 

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt

Informacja Turystyczna
Plac Wolności 20, 88-400 Żnin
tel. 52 303 14 81, 690 075 041
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Mapa dojazdu

Scroll to top